Magdalena Gaj: współdzielenie sieci nie zakłóca konkurencji

  • Dział: Prawo

Wrzenie wokół zbliżającej się aukcji na częstotliwości 800 MHz sprawiło, że o opinie na najbardziej nośne tematy poprosiliśmy Magdalenę Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

* Jak UKE ocenia pomysł utworzenia jednej sieci 800 MHz zgłoszony przez grupę Zygmunta Solorza-Żaka?

* Czy UKE prowadzi analizy sprawdzające, czy współdzielenie częstotliwości przez T-Mobile i Orange może być szkodliwe dla konkurencji i co analizy te wykazały?

-  W mojej opinii współdzielenie sieci przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie zakłóca konkurencji i wręcz jest zjawiskiem pożądanym. Wielokrotnie potwierdzałam (m.in. w wywiadach dla "Rzeczpospolitej"), że budowanie jednej infrastruktury, czy to stacjonarnej, czy to ruchomej, jest ze wszech miar uzasadnione i jednocześnie daje wymierne oszczędności dla operatorów - uważa Magdalena Gaj, UKE.

Zdaniem szefowej urzędu, budowa jednej infrastruktury pozwala na szybszy rozwój usług telekomunikacyjnych, a to z kolei przekłada się na możliwość dostarczenia lepszej jakości usługi dla konsumenta.

- Taka współpraca ma także dodatkowy wymiar w postaci mniejszej ilości dublujących się masztów, a przez to pozytywnie wpływa na otoczenie, w którym żyjemy - dodaje Gaj.

Zapewnia też: - Zawsze będę namawiała operatorów do wspólnego inwestowania. Potrzebujemy bowiem dużych inwestycji w sieci telekomunikacyjne w Polsce, a źródła ich finansowania są ograniczone.

I zaznacza: - Polskie Prawo telekomunikacyjne zezwala na wydzierżawienie uzyskanych częstotliwości lub ich przekazanie do użytkowania przez inny podmiot. Ponadto tendencja do wykorzystywania wspólnych masztów jest również widoczna w krajach Unii Europejskiej.

W kwestii NetWorks! uważa, że: - Nie można wychodzić z założenia, że każda współpraca przedsiębiorców ma negatywne skutki. Orange i T- Mobile są niezależnymi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy ze sobą konkurują ofertami usług. Współpraca obu podmiotów w ramach powołanej spółki operatorskiej NetWorks! nie może być traktowana, jak przynależność do tej samej grupy kapitałowej. Współpraca taka nie prowadzi bowiem do przejęcia kontroli nad którymkolwiek z podmiotów, a pozwala na lepsze zarządzanie kosztami rozwoju sieci.

Magdalena Gaj przypomina też, że współpraca przedsiębiorców telekomunikacyjnych jest zjawiskiem pożądanym i już w 2008 r. ówczesna prezes UKE Anna Streżyńska wystosowała apel do przedsiębiorców telekomunikacyjnych posiadających wówczas rezerwacje ogólnopolskie (PTK Centertel, PTC, Polkomtel, P4) o podjęcie współpracy w zakresie budowy infrastruktury.

Źródło: rpkom.pl

Dodaj komentarz

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

TPL_GK_LANG_BACK_TO_TOP